W Poznaniu opracowano pierwszy na świecie laser polimerowy

W Poznaniu opracowano pierwszy na świecie laser polimerowy
Zespół prof. Jerzego Langera z Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pokazał, jako pierwsza na świecie grupa naukowców, że możliwe jest zbudowanie laserowego urządzenia bazującego na polimerowym tworzywie sztucznym.

Osiągnięcie to otwiera drogę do budowania laserów tańszych i łatwiejszych w produkcji niż konstruowane dotychczas. Poznański laser polimerowy może emitować światło niebieskie, fioletowe lub czerwone, lub też wygenerować poprzez tzw. wymuszony efekt Ramana wiązkę światła białego.

Na świecie znane są polimery emitujące wiązkę laserową, jednak emisja laserowa musiała być w nich wzbudzana intensywnym światłem z innego źródła, często lasera. Badacze z UAM jako pierwsi na świecie zademonstrowali emitowanie światła laserowego przez polimer wzbudzany bezpośrednio za pomocą prądu elektrycznego.

Wiązkę laserową emituje pierwszy polski polimer przewodzący - polianilina - zaprojektowany przez prof. Langera jako materiał o wysokim przewodnictwie elektrycznym. Polianilina ma postać czarnego proszku, a w laserze używana jest w formie tabletki.

Podczas prac nad polianiliną zaobserwowano świecenie tabletki, ale nie dookoła, jak np. żarówka, lecz świecenie ukierunkowane. Badania wykazały, że jest to efekt laserowania. Teraz, po wykazaniu, że laser polimerowy stymulowany prądem elektrycznym jest możliwy do zbudowania, naukowcy muszą opracować technologię wytwarzania takich laserów gwarantującą ich stabilność i łatwość użycia.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje marzec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów