Ze świata  Tanieją domowe magazyny energii elektrycznej 

 

Jak informuje niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar, w ciągu ostatnich czterech lat na niemieckim rynku ceny domowych magazynów energii spadły aż o połowę. Małe magazyny energii - o pojemności do 10 kWh - kosztują w Niemczech o 40% mniej niż cztery latach temu, natomiast ceny urządzeń o pojemności do 30 kWh spadły o przeszło 50%. Stowarzyszenie nie podaje jednak rynkowych cen średnich.

Spadek kosztów magazynów energetycznych stanowi potwierdzenie rozwoju technologicznego tych urządzeń oraz rosnących wolumenów sprzedaży. BSW Solar ocenia, że już co drugiej inwestycji w domowy system fotowoltaiczny towarzyszy montaż małego magazynu energii.

W Niemczech działa już około 60 tys. magazynów energii, przy czym w samym roku 2016 zainstalowano ich około 20 tys. Stowarzyszenie przewiduje, że w ciągu dwóch lat liczba magazynów energii elektrycznej w Niemczech przekroczy 100 tys.

Koszt modułu o pojemności 2 kWh, oferowanego przez niemiecką firmę Sonnen, wynosił w ubiegłym roku około 3,6 tys. euro. Z kolei Solarwatt wyceniał w ubiegłym roku magazyn o pojemności 4,4 kWh na poziomie brutto 5,5 tys. euro.

Pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie